The AD420AR-32 is a complete digital to current loop output converter, designed to meet the needs of the industrial control market. It provides a high precision, fully integrated, low cost single-chip solution for generating current loop signals in a compact 24-lead SOIC or PDIP package. The output current range of the AD420AR-32 can be programmed to 4 mA to 20 mA, 0 mA to 20 mA or to an overrange function of 0 mA to 24 mA. The AD420AR-32 can alternatively provide a voltage output from a separate pin that can be configured to provide 0 V to 5 V, 0 V to 10 V, ±5 V, or ±10 V with the addition of a single external buffer amplifier. The 3.3 M Baud serial input logic design minimizes the cost of galvanic isolation and allows for simple connection to commonly used microprocessors.
Parametrics
AD420AR-32 absolute maximum ratings: (1)VCC to GND:32 V; (2)IOUT to GND:VCC; (3)Digital Inputs to GND:–0.5V to +7V; (4)Digital Output to GND:–0.5V to VLL+0.3V; (5)VLL and REF OUT: Outputs Safe for Indefinite Short to Ground; (6)Storage Temperature:–65℃ to +150℃; (7)Lead Temperature (Soldering, 10 sec):+300℃; (8)Thermal Impedance:θJA = 75℃/W; PDIP (N) Package: θJA = 50℃/W.
Features
AD420AR-32 features: (1)4 mA–20 mA, 0 mA–20 mA or 0 mA–24 mA Current Output; (2)16-Bit Resolution and Monotonicity; (3)±0.012% Max Integral Nonlinearity; (4)±0.05% Max Offset (Trimmable); (5)±0.15% Max Total Output Error (Trimmable); (6)Flexible Serial Digital Interface (3.3 MBPS); (7)On-Chip Loop Fault Detection; (8)On-Chip 5 V Reference (25 ppm/8C Max); (9)Asynchronous CLEAR Function; (10)Maximum Power Supply Range of 32 V; (11)Output Loop Compliance of 0 V to VCC – 2.5 V; (12)24-Lead SOIC and PDIP Packages.